Troels Lund Poulsens program for Folkemødet 2016

14-06-2016
Nyhed

Erhvervs- og vækstministerens program er tæt pakket på årets Folkemøde. Han skal bl.a. debattere vækstvilkårene for danske virksomheder, deleøkonomi, turisme, vækst og udvikling i hele Danmark, automatisering i produktionsvirksomheder og pension.

 

Torsdag

15.00 - 16.00    Spil: Sænke slagskibe med Pia Olesen Dyhr om det blå Danmark. 
Arrangør: Det Blå Danmark
Postbåden Peter 

16.00 – 17.00 
 
  Debat: Små og mellemstore virksomheder og generelle vækstvilkår
Arrangør: DI
K21 Klostergaarden – Kirkepladsen

 17.30 – 18.00   Debat: Skal vi dele? Turismeministeriet tager temperaturen på deleøkonomien.
Arrangør: VisitDenmark og andre turismeaktører
Cirkuspladsen, Stand no. C31

 

Fredag

10.00 – 11.00 
 
  Spil: Sammen udvikler vi Danmark - ”På Forkant”
Arrangør: KL
KL’s telt, F2 KL - ved Allinge Røgeri/Bibliotek.

11.30 - 12.15
 
 
  Debat: Vækst i hele Danmark – fra vision til virkelighed      
Arrangør: Danske Regioner
Danske Regioners telt på Ydermolen ved Allinge Røgeri.

12.30 - 13.30

  Debat: Robotterne kommer! 
Arrangør: HK
HK-teltet – Kæmpestranden.

14.30 – 15.00    Debat: Danmark anno 2025 
Arrangør: Venstre                     
D5 Venstres Hus (Danchells Hus) - Ved Brandstationen

 15.00 – 16.00   Debat: Borgmestertopmøde – På vej mod et Danmark i balance?
Arrangør: Landdistrikternes Fællesråd
A47 Landdistrikternes Fællesskab - Danchells Anlæg

 16.10 – 16.55   Debat: Investorernes topmøde 
Arrangør: Pension Danmark 
Scenen Lead, Nørregade 8, Allinge

 17.30 - 18.30   Debat: Hvordan vi får flere succesfulde iværksættere
Arrangør: Fonden for Entreprenørskab
Faktaboksen i telt J25 på Kæmpestranden

 18.30 - 19.00   Debat: Der er så kedeligt derude på landet – eller er der
Arrangør: Landbrug og Fødevarer
Stand no. F1.




Lørdag

09.00 – 10.00
 
 
  Debat: Vækst via digitalisering
Arrangør: TDC
F8 Røgeriets Mødetelt 3 - Ved Allinge Røgeri / Bibliotek.

10.15 – 11.00

 
 
  Verdens bedste pensionssystem
Arrangør: Forsikring og Pension
Forsikring og Pensions telt G2, Ydermolen.


11.30 – 12.30


  Debat: Danmark - verdens førende digitale samfund
Arrangør: Google
G5 Geelmuyden Kieses Debattelt - Allinge Havn, inder- og ydermole.

13.00 – 13.45
 
  Debat: Er vi rustet til fremtidens vækst
Arrangør: Dansk Metal og DTU
C8 Ingeniørteltet – Cirkuspladsen.

14.30-15.30 

  Debat:  Deleøkonomi 
Arrangør: LO/FTF
Det Gamle Posthus, Kirkegade 8, Allinge (”Folkets hus” under Folkemødet).

 16.00 – 16.30   Debat: Vækst i hele Danmark
Arrangør: Finansforbundet, Lokale Pengeinstitutter og Landdistrikternes Fællesråd
Finansteltet.

 16.30 – 17.00

  Spørgsmål til ministeren: Fremtidens vækst
Arrangør: Operate A/S
F6 Operate A/S - Ved Allinge Røgeri / Bibliotek.

 17.30 – 18.00

  Spørgsmål til ministeren: Ministeren i den varme stol
Arrangør: Landdistrikternes Fællesråd
A47 Landdistrikternes Fællesskab - Danchells Anlæg.